new-article

Na czym polega fluoryzacja zębów?

fluoryzacja zębów poznań

Fluor to pierwiastek, który stymuluje tworzenie się nowej tkanki kostnej. Jest bezcenny dla zdrowia zębów. Wzmacnia je oraz sprawia, że są bardziej odporne na kwasy w jamie ustnej.

Fluoryzacja zębów jest profilaktycznym zabiegiem stomatologicznym. To jedna z metod zapobiegania próchnicy oraz nadwrażliwości zębów.

Fluoryzacja zębów dla dzieci i dorosłych

Fluoryzację znają wszystkie dzieci, ponieważ jest to zabieg, który rutynowo przeprowadzany jest w szkołach. Zabieg ten polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem o wysokim stężeniu za pomocą specjalnych pędzelków. Fluor szybko twardnieje w środowisku jamy ustnej, ściśle przylegając do powierzchni zęba. Pozostając w kontakcie ze szkliwem przez odpowiednio długi czas uwalnia jony fluoru, które zostają wchłonięte w powierzchnię zębów.

Fluoryzacja zębów jest wskazana zarówno dla dzieci, jak i  dorosłych. Zalecane jest, aby u pełnoletnich pacjentów zabieg ten przeprowadzać co najmniej raz na sześć miesięcy, natomiast u dzieci trzy do czterech razy w roku.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzania fluoryzacji. Jest zalecana szczególnie u dzieci, które mają tendencję do próchnicy czy też pacjentów z aparatami ortodontycznymi.

Sam zabieg bez bolesny i bezpieczny dla zdrowia. Warto pamiętać, że chore lub też zaniedbane zęby mogą być przyczyną pojawiania się miejscowych stanów zapalnych czy nawet powstania chorób ogólnoustrojowych. Dlatego też o fluoryzacji zębów powinni pamiętać wszyscy pacjenci.