new-article

Na czym polega szynowanie zębów?

Szynowanie zębów to zabieg stomatologiczny, który ma na celu unieruchomienie i połączenie kilku zębów.  Zabieg ten to końcowy etap w leczeniu chorób przyzębia. Szynowanie zębów może zostać wykonane na stałe lub też tymczasowo. Jeśli jest to możliwe lekarz stomatolog łączy chwiejące się zęby z tymi, które są mocniej przytwierdzone do kości.

Zabieg szynowania zębów skierowany jest głównie do osób, które czują duży dyskomfort spowodowany rozchwianymi zębami podczas żucia lub tez mówienia. Najczęstszymi przyczynami wykonania szynowania są mocne urazy lub wspomniane już choroby przyzębia. Połączone ze sobą zęby po omawianym zabiegu są silniejsze i mocniejsze, możliwe jest bezproblemowe mówienie oraz żucie, co znacznie wpływa na poprawę jakości życia pacjenta. Po szynowaniu siła rozkłada się równomiernie na wszystkie zęby.

Materiały, które wykorzystywane są przy szynowaniu zębów są bardzo różne. Do przeprowadzenia zabiegu szynowania stosuje się:

  • włókna szklane z materiałem kompozytowym,
  • zblokowane korony lub też mosty protetyczne,
  • systemy szynujące.

W skrajnych przypadkach zęby stabilizuje się za pomocą aparatu ortodontycznego.

Czasami jedynie szynowanie ratuje pacjenta przed ich zbyt wczesną utratą. Co istotne, po wykonaniu szynowania estetyka zębów nie pogarsza się, a wręcz może ulec poprawie ze względu na możliwość równoczesnego skorygowania kształtu zębów.