new-article

Na czym polega rentgen zębów?

Pantomogram (zdjęcie pantomograficzne) to panoramiczne zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych.

W placówkach stomatologicznych pacjent przychodząc do stomatologa zostaje informowany przez lekarza o konieczności wykonania zdjęcia panoramicznego. Zdjęcie tego typu daje stomatologowi obraz całej jamy ustnej. Rentgen zębów to więc bardzo istotny element w leczeniu stomatologicznym.

To, że zęby nie posiadają widocznych zmian nie oznacza, że są zdrowe. Również brak występowania bólu nie jest wyznacznikiem. Bardzo często stan zapalny występujący w kości nie daje żadnych objawów bólowych. Po wykonaniu zdjęcia RTG od strony korzeni widoczne będą wszelkie powstałe tam patologie.

Rentgen zębów jako bezpieczna metoda diagnostyki

Rentgen zębów jest w pełni bezpieczną metodą diagnostyczną. We współczesnych urządzeniach wykonujących zdjęcia RTG promieniowanie jest bardzo małe, zatem naświetlenie pacjenta jest znikome.

Zdjęcie panoramiczne można wykonać poglądowo czyli nie są to zdjęcia szczegółowe. Dzięki rentgenowi zębów można leczyć je zanim przejdą do stadium pełnoobjawowego.

Wykonywanie zdjęć RTG jest istotne nie tylko w przypadku wizyty u stomatologa związaną z dolegliwościami bólowymi. Po przebytym leczeniu zęba, również istotne jest kontrolowanie tego leczenia. Dzięki wykonaniu takiego zdjęcia nowoczesnymi i precyzyjnymi urządzeniami pacjent ma pewność, że ząb jest dobrze wyleczony.

Warto pamiętać, że należy unikać wykonywania badań radiologicznych u kobiet w ciąży, także w przypadku podejrzewania jej wczesnego stadium.